Yeni mini-LED MacBook için bekleyenleri üzen tez

Apple’ın 2020 – 2025 devri için hazırladığı planlar arasında yeni mini LED Macbook modelleri yan alıyor. Apple analisti Ming-Chi Kuo, mini LED yapısına odaklanan ABD’li şirketin bu mevzuda bir erteleme kararı aldığını aktardı.

Yeni mini LED Macbook üretimi ne devir başlayacak?

iPhone ve iPad eserlerinin yanı sıra MacBook cihazları için de bir strateji belirleyen tanınan teknoloji şirketi, Ming-Chi Kuo’nun radarına takıldı. Bilindiği üzere kendisinin Apple hakkında lisana getirdiği savlar umumide yanlışsız çıkıyor.

Sağlam analiste nazaran Amerika Birleşik Devletleri merkezli şirketin mini LED teknolojisini kullanacak olan ekranlar üzerinde yaptığı çalışmalar, COVID-19 salgınından pek etkilenmedi. Kuo’ya nazaran bu salgın yalnızca yeni LED teknolojisinin benimsenmesini geciktirdi.

Mini-LED çiplerine bağlı olan panellerin, montaj süreçlerinin ve terminal montaj süreçlerinin yakın bir vakitte başlayacağını söyleyen Kuo, üretim tarihlerini açıkladı. Buna nazaran birinci üretim bu yılın üçüncü çeyreğinde başlayacak.

Dördüncü çeyrek boyunca devam edecek olan bu üretim süreci, 2021 yılının birinci çeyreğinde tamamlanacak. Kuo, Apple’ın önümüzdeki 2 ila 3 yıl içinde 4 ila 6 adet mini-LED ekranlı eseri piyasa sürebileceğini sav etti.

Daha evvel Apple’ın 16 inç büyüklüğündeki MacBook Pro girişimi hakkında konuşan analist, bu modelin mini-LED tabanlı bir ekranı kullanacağını söylemişti. Kuo, planlar değişmeden evvel bu eserin 2020’nin dördüncü çeyreğinde piyasaya sürüleceğini belirtmişti.

Planların değişmesi ile birlikte savlarını da değiştiren Kuo, yeni gelişmelerden dolayı hem bu modelin hem de ekranı 14.1 inç büyüklüğünde olması beklenen MacBook Pro’nun gecikeceğini düşünüyor. 14.1 inçlik model de mini-LED ekran kullanacak.

Yeni mini LED ekranlarda yaklaşık 10.000 adet LED kullanılacak. Her biri 200 mikronun altında olacak. Daha şık ve daha ince dizaynların hayata geçirilmesine imkan tanıyan bu ekranlar, Kuo’ya nazaran yatırımcıların kaçırmaması gereken bir fırsat olarak önümüze çıkacak.

Çinli analist, Apple’ın önümüzdeki 5 yıl boyunca mini-LED ekranlı eserleri piyasaya süreceğini söz etti. Kuo, mini-LED altyapısını kullanan eser sevkiyatlarının 2021 yılında yaklaşık yüzde 300 nispetinde artacağını söyledi.

Başkaca ünlü analist 2022 yılına geldiğimizde ise bu orantının yaklaşık yüzde 225 nispetinde bir artış göstereceğinin de altını çizdi. Şayet bir değişiklik olmaz ise laf konusu modelleri en erken 2022 yılının birinci çeyreğinde göreceğiz.

Yeni mini LED MacBook modelleri neler düşünüyorsunuz?

14.1 inç Mini LED Macbook16 inç Mini LED Macbookmini ledMini LED MacbookMini LED MacBook modelleriYeni Mini LED MacbookYeni Mini Led MacBook modelleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir