Düşük sistem gerektiren oyunlar – 8

Bilgisayarımız güncel oyunları oynamaya el vermediği zaman düşük sistem gereksinimli oyunlar çare olabiliyor. Eski ama oynaması keyifli oyunları tek bir listede topladık. Zamanında satış rekorları kıran kaliteli oyunları düşük özelliklere sahip bilgisayarınızda oynayarak eski makinenize hayat verebilirsiniz.

Önceki listemizdeki oyunlara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Düşük sistem gereksinimli oyunlar oynamak için ne gerekli?

Listemizdeki oyunlar farklı çıkış tarihlerine ve farklı sistem gereksinimlerine sahip olsa da genel olarak 4GB RAM ve Intel HD Graphics 4000, çoğu oyunu oynamak için yeterli olacaktır. Harici bir ekran kartına sahip iseniz daha iyi FPS değerleri almanız mümkün.

1- Crysis

Türk yapımı bu bilim kurgu tarzı FPS oyunu Crysis, Türk şirketi olan Crytek tarafından geliştirildi. Hikaye oynanış olarak üst seviye diyebileceğimiz oyun serisi üç oyundan oluşuyor. En düşük gereksinimlere sahip birinci oyun serinin en çok sevilen oyunu olabilir. Eğer sisteminiz elveriyorsa ikinci oyunu da deneyebilirsiniz.

2- Don’t Starve Together

Şirin grafiklere sahip hayatta kalma oyunu Don’t Starve Together, kuşbakışı bir bakış moduna sahip. Don’t Starve olarak bilinen tek oyunculu oyunun ardından çok oyunculu olarak geliştirilen Together sürümü büyük kitleler tarafından oynanıyor. Oyunun en güzel yanı; Steam üzerinden satın aldığınızda arkadaşınıza gönderebileceğiniz bir kopyayı da hediye ediyor. Düşük sistem gereksinimli oyunlar denince akıllara bu oyunun gelmesi normal.

3- Age of Empires 3 

AOE serisinin ikinci oyununu bir önceki listeye dahil ettikten sonra 3 boyutlu grafikleri denemek isteyebileceğinizi düşündük. Age of Empires 3, serinin ilk üç boyutlu oyunu olmasıyla dikkat çekiyor. Daha geniş bir oynanışa sahip olan oyunun sistem gereksinimleri oldukça düşük, 1GB RAM ile rahatlıkla oynanabilir.

4- Max Payne 2

Dünya çapında satış rekorları kıran konsol ve bilgisayar oyunu olan Max Payne 2, serisinin en iyi oyunu olabilir. Düşük sistem gereksinimlerine sahip olması ve hikayesi ile oyuncuların gözdesi olan oyun Mafia 2 ile benzer bir yapıya sahip.

5- Papers Please

Kısa filmi bile çekilen, basit ama eğlenceli Papers Please oyununda bir sınır memurusunuz. Sırasıyla ülkeye girmek isteyen yabancılar ofisinize gelip belgelerini gösteriyor. Uygun olup olmadığını çeşitli yollarla anlamaya çalıştıktan sonra gelen kişileri ülkeye sokabiliyorsunuz. Eğer yanlış bir seçim yaparsanız bu bir terör saldırısıyla sonuçlanabiliyor. Oyunu en kötü bilgisayarda bile oynayabilirsiniz.

6- Blur

PlayStation 3‘ün hakim olduğu yıllarda çıkışını gerçekleştiren yarış oyunu, oynayanları her ortamda “Eskiden Blur vardı hey gidi günler!” demeye mahkum ediyor. Efsaneleşmiş bu yarış oyununda pistte hızlı olmak kadar kaza yapmamak da önemli. Pistte konumlandırılmış özel güçleri toplayarak bir yandan yarışırken bir yandan rakiplerinizi alt etmelisiniz. Eğlenceli bir oynanışa sahip oyun 2GB RAM‘e sahip bilgisayarlarda rahatlıkla oynanabiliyor.

7- Paladins

Steam en iyi ücretsiz oyunlar listemizden tanıdığınız Paladins hem ücretsiz hem de düşük sistem gereksinimlerine sahip. Sanıyoruz ki bu oyunu düşük ayarlarda olsa bile çoğu bilgisayar oynatabilir. Overwatch ile benzerlikler taşıyan oyun, “Overwatch alternatifi” olarak da tanınıyor. Düşük sistem gereksinimli oyunlar listesinin online strateji oyunu oynaması ücretsiz olarak indirilebiliyor.

8- Left 4 Dead 2

Left 4 Dead 2, oyun dünyasının başına gelmiş en güzel şey olabilir. Zira oyunun arkadaşlarla oynandığında çok eğlenceli bir yapısı bulunuyor ve oldukça düşük sistem gereksinimlerine sahip. Steam üzerinden bağlantı kuran oyunu indirimlerde 5TL’nin altına yakalamanız mümkün. Oyunun optimizasyonu oldukça iyi, 2GB Ram ve giriş 9500GT gibi eski kartlarda 50FPS civarı çalışabiliyor.

9- Counter-Strike Source

Bence Counter-Strike serisini oynamayanımız yoktur. 2004 yılında Valve’ın klasik oyunu Source oyun motoruyla harmanlaması ile Counter-Strike Source ortaya çıktı. Döneminde büyük ilgi görmese de oyunun eğlenceli olduğunu söyleyebiliriz. Ne yazık ki dönemindeki tartışmalar nedeniyle eSpor dünyasında gelişemedi ve sadece “öyle bir oyun vardı” cümlesinin içine hapsoldu.

10- Euro Truck Simulator 2

Euro Truck Simulator 2, Türk oyuncular tarafından ayrı bir ilgi gören tır sürme oyunudur. Yolun götürdüğü yere kadar tır şirketinizi geliştirip Avrupa’nın önde gelen nakliyat şirketlerinden birini kurmayı amaçlıyorsunuz. Oynanış olarak gerçekçi detaylara sahip oyunun çok oyunculu modu topluluk tarafından oluşturuldu. Oyunun başından saatlerce kalkmamak isteyebilirsiniz. Oyuna Türkiye haritası geldikten sonra evinizi görme şansını deneyebilirsiniz.

Düşük sistem gereksinimli oyunlar 8 listemizi nasıl buldunuz? Bu oyunlardan hangilerini oynamayı düşünüyorsunuz? Yorumlarda tartışalım. Oyunların çoğunu Steam mağazası üzerinden edinebilirsiniz.

aksiyon oyunlarıdüşük sistem gereksinimli oyunlardüşük sistem gereksinimli savaş oyunlardüşük sistemli oyunlarstrateji oyunları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir