5G Koronavirüs Yaymıyor Ancak Koronavirüs, 5G’yi Kötü Vuruyor

İsveçli telekom donanımı devi Ericsson, 2020’nin birinci çeyreği için, Koronavirüs sebebiyle yaşanan problemlere karşın beklenenden daha uygun bir sonuç bildirdi ve yatırımcılara COVID-19‘un bu devir içerisinde geliri üzerinde “sınırlı etkiye” sahip olduğunu söyledi. İşletme geliri yaklaşık yüzde üç artarak 4,6 milyar SEK’e ve satışlar yüzde iki artarak 49,8 milyar SEK’e yükseldi.

Salgın, doğal olarak telekomünikasyonun ehemmiyetini arttırdı ve her ne kadar Ericsson sanayinin dayanıklı kalmasını beklese de, orta gelecekte birtakım meseleleri de öngörüyor. Şu anda 2020 ve 2021 için beklentilerini sürdürse de, Koronavirüs yüzünden 5G’nin Avrupa’da yayılmasının yavşalayabileceğinden endişelendiğini açıkça ortaya koyuyor.

Ericsson’un seti şu anda 29 ticari 5G ağda kullanılıyor ve temel ağ teknolojisi için talebin artışı ile karşılaşmış durumda. Başkaca Çin’de büyük bir muahede kazandı ve T-Mobile ve ABD birleşimi için ABD hükümetinin onayını aldı. Ericsson, ana rakibi Huawei’nin yasaklı olduğu Kuzey Amerika’ya önemli kaynak ayırdı.

Gelgelelim karantina ve seyahat sınırlamalarının, tedarik ve hizmet teslimi çalışmalarını etkileyebileceği konusunda tasalar bulunuyor. Ayrıyeten umum ekonomik yavaşlamanın, operatörler tarafından yapılan yatırımları azaltabileceği de hemen tüm sanayinin emin olduğu bir durum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir